Zabawki sensoryczne

Rynek zabawkarski dosłownie „zalewa” nas coraz bardziej wymyślnymi technologiami - tańczącymi lalkami, Barbie z wyjmowanym ciążowym brzuchem, zdalnie sterowanymi robotami itd. Ale czy pokój pełen najnowocześniejszych zabawek sprawi, że nasza pociecha będzie szczęśliwa?
Bo przecież tak naprawdę nie trzeba worka wypełnionego pieniędzmi by zapewnić dziecku dobrą zabawę – a co za tym idzie – właściwą stymulację rozwoju. Wystarczy trochę uwagi i kreatywności.
Istotą zabawy jest działanie sprawiające radość, zadowolenie. Twórcze działania są atrakcyjne, wprowadzają do codziennych zajęć ożywienie. Za pośrednictwem zabaw muzycznych możemy wypracować u dzieci zdyscyplinowanie, karność, porządek, aktywność samodzielność, poczucie współdziałania w grupie. Te cechy charakteru korzystnie wpływają na zachowanie dziecka w dalszym życiu. A jak zrobić najprostszy na świecie instrument? Puszka, słoik i fasola doskonale się do tego nadadzą.
Nic tak nie wspomaga rozwoju niemowlaka jak zabawki sensoryczne. Oczywiście na rynku jest pełno kolorowych grzechotek o różnych kształtach i fakturach, ale nie każdy wie, że mając trochę materiałów, guzików czy ziaren może wykonać ekologiczną zabawkę, która zapewni maluchowi wielką frajdę. Najprostszą formą takiej zabawki są woreczki wypełnione np. grochem, guzikami, muszlami, szyszkami czy papierowymi kulkami. Już sam dotyk uczy dzieci - można po nich chodzić, kłaść się. Starsze mogą ćwiczyć wrzucając je do pudełka.
Dla tych bardziej wymagających mamy cos bardziej „konkretnego” - Gąsienica Bożenka zapewnia niesamowite wrażenia dotykowe - w każdej jej nóżce znajdziemy inny rodzaj faktury, kształtu. Zabawka wykonana została z kawałki tkanin o różnej fakturze. Wypchana tym, co zostało ze starej poduszki i zszyta kolorowymi nićmi dostarcza sensorycznych przeżyć - w każdej jej nodze znajduje się inny rodzaj ziarna, guziki, muszle, drobne kamyczki itd. A ze starych rękawiczek? Proponujemy wesołe pacynki.
A więc do dzieła!
Agnieszka Kotarba